ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը Մոսկվայում հոկտեմբերի 30-ին մասնակցել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ՀԱՊԿ ԽՎ) 11-րդ լիագումար նիստի աշխատանքներին:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են ՀԱՊԿ ԽՎ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ շրջանառության մեջ դրված մի շարք մոդելային օրենքների նախագծեր, հանձնարարականներ եւ այլ իրավական ակտեր, մասնավորապես ազգային անվտանգության ապահովմանը, ահաբեկչության եւ ծայրահեղականության դեմ տեղեկատվական պայքարին, հատուկ նշանակության տարածքների պահպանությանը, մի շարք ոլորտներում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների օրենսդրության կատարելագործմանը եւ ներդաշնակեցմանը վերաբերող նախագծերը: Քննարկվել է նաեւ օպերատիվ-հետախուզական գործունեության բնագավառում անդամ պետությունների համագործակցության մասին մոդելային համաձայնագրի նախագիծը:
Իր խոսքում Արա Բաբլոյանն ընդգծել է, որ անկախ ներքաղաքական իրադրությունից համագործակցությունը ՀԱՊԿ շրջանակում կշարունակի զարգանալ. դա հայ ժողովրդի կամքն է, Հայաստանի Հանրապետության կայուն դիրքորոշումը: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ նորընտիր Ազգային ժողովը կաջակցի ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի եւ վեհաժողովի հաջորդ լիագումար նիստերը Հայաստանում անցկացնելու իր հրավերին:
Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Խոսրով Հարությունյանը եւ Կորյուն Նահապետյանը:

On October 30, the delegation led by the RA NA Speaker Ara Babloyan took part in the works of the 11th Plenary Session of the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organization (CSTO PA) Session in Moscow.
During the Session on the initiative of the CSTO PA Permanent Commission on Defense and Security a number of model draft models put into circulation, assignments and other legal acts, particularly the drafts regarding the provision of the national security, information fight against terrorism and extremism, maintenance of the territories of special importance, the upgrading and harmonization of the CSTO member states’ legislation. In the sphere of operative-intelligence activity the draft model agreement on cooperation of the member states was also discussed.
In his speech Ara Babloyan has underlined that irrespective of the inner-political situation the cooperation will continue in the CSTO framework: that is the Armenian people’s will and the stable position of the Republic of Armenia. The Head of the RA Parliament expressed hope that the newly elected National Assembly would support his invitation to hold the CSTO PA Council and Assembly next Plenary Sessions in Armenia.
The RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov, the RA NA deputies Khosrov Harutyunyan and Koryun Nahapetyan are in the delegation led by the Head of the Parliament.